Volám sa Martin Hojsík a ochrana prírody je pre mňa osobná vec. Narodil som sa a vyrastal v Bratislave, kde som vyštudoval genetiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. No ešte počas štúdií som zistil, že ma viac než pipety a laboratórium láka verejný priestor, kde môžem veci meniť. Ako dobrovoľník som sa zapojil do Greenpeace a Slobody zvierat – a odvtedy som neprestal.

S aktivizmom som začínal počas vysokej školy. Pomáhal som pri kampaniach, organizoval protesty a pracoval s verejnosťou. Postupne som preberal viac zodpovednosti a ochrane životného prostredia som sa začal venovať profesionálne. Takmer dve desaťročia som pracoval pre Greenpeace – najskôr na Slovensku a v strednej Európe, neskôr aj v globálnych tímoch. Viedol som kampane proti toxickým chemikáliám, bojoval proti nelegálnemu vývozu elektroodpadu a podieľal sa na medzinárodných iniciatívach za čistejšie rieky, zdravšie potraviny a ochranu biodiverzity.

Neskôr som pôsobil ako programový riaditeľ v medzinárodnej organizácii na ochranu zvierat FOUR PAWS, kde sme pomáhali medveďom, tigrom aj opusteným psom a mačkám. Popritom som sa podieľal na tvorbe politík, konzultoval som s vládami aj inštitúciami, no stále som cítil, že zmeny, ktoré naozaj potrebujeme, sa musia presadiť aj politicky. Preto som spoluzakladal Progresívne Slovensko a v roku 2019 kandidoval do Európskeho parlamentu a získal som dôveru takmer 28-tisíc voličov. V europarlamente som sa venoval tomu, čo považujem za kľúčové: ochrane klímy, zdravia, prírody a zvierat.

Pomohol som presadiť historicky prvý európsky zákon na obmedzenie emisií metánu, bojujem za čisté ovzdušie, zdravú pôdu, spravodlivú zelenú transformáciu a menej toxickej chémie v našich životoch. Presadil som prísnejšie pravidlá pre nebezpečné chemikálie a ich označovanie, ochranu včiel a cieľ pre financovanie biodiverzity z rozpočtu EÚ.

Som aktívnym členom dvoch výborov Európskeho parlamentu – ENVI (Životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín) a HOUS (Osobitný výbor pre krízu v oblasti bývania). Zároveň pôsobím ako náhradník vo výboroch ITRE (Priemysel, výskum a energetika) a EMPL (Zamestnanosť a sociálne veci). Som tiež členom parlamentnej delegácie pre vzťahy so Spojenými štátmi a náhradníkom v delegácii pre vzťahy s Japonskom. V roku 2023 ma moji kolegovia v parlamente po prvý raz zvolili za podpredsedu Európskeho parlamentu – ako len druhého Slováka v histórii po Michalovi Šimečkovi. Táto pozícia mi umožnila ešte silnejšie presadzovať zelené a demokratické hodnoty a zároveň posilniť hlas Slovenska v Bruseli.
V tejto funkcii sa zameriavam na ochranu základných práv, právny štát a výzvy spojené s umelou inteligenciou. Vediem pracovnú skupinu predsedníctva pre jazykové a tlmočnícke služby pre občanov a som tiež členom pracovnej skupiny pre digitálnu transformáciu, kybernetickú a informačnú bezpečnosť.

V roku 2024 som získal opätovnú dôveru voličov a bol som znovu zvolený do Európskeho parlamentu – tentoraz s mandátom takmer 90 000 hlasov. V júni 2024 som bol opätovne zvolený aj za podpredsedu Európskeho parlamentu. Je to pre mňa obrovská česť, ale aj jasný záväzok pokračovať v tom, čo má zmysel – pre ľudí, pre prírodu a pre budúcnosť.

Všetko, čo robím, robím s vedomím, že ide o budúcnosť nás všetkých. S manželkou máme dve deti a viem, že klímu, zdravie a prírodu si nemôžeme dovoliť zanedbať. Verím, že zelená Európa je jedinou cestou k udržateľnej budúcnosti – a že Slovensko môže byť jej aktívnou súčasťou. Preto pokračujem. Preto bojujem. Preto sa nevzdávam.
